Get Adobe Flash player

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci diskutovali s europoslankyňou Monikou Beňovou cez skype

V rámci programu Euroscola 2020 dňa 19.11.2019 diskutovali žiaci druhého ročníka Obchodnej akadémie v Lučenci s europoslankyňou PhDr. Monikou Beňovou cez skype na tému „Úloha EP v boji s klimatickými zmenami“.

Na úvod nás pani europoslankyňa oboznámila akú funkciu má ona v Európskom parlamente – pracuje vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť a vo Výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. Taktiež nás oboznámila, že je aj vo funkcii kvestorky a porozprávala nám o oblastiach jej zodpovedností. Potom nám predstavila úlohy a ciele EP, ktoré si stanovili v boji s klimatickými zmenami. Jedným z problémov, ktoré rieši EP je znižovanie CO2 z chovov hovädzieho dobytka a iných hospodárskych zvierat. Poslanci EP majú na riešenie tohto problému rôzne návrhy, no nie všetky sú vhodné, preto je potrebné naďalej o tomto diskutovať a hľadať vhodnejšie opatrenia. Možno také, ktoré budú prínosom pre Slovensko či jednotlivé krajiny EÚ nielen v znižovaní uhlíkovej stopy. Ďalším z problémov, ktorým sa zaoberá EP je znižovanie emisií v doprave, súčasťou ktorého sú aj elektromobily. Ani na túto tému nemajú ešte europoslanci jednoznačné riešenie, keďže s každým riešením sa objavujú ďalšie problémy. Potom sa naši žiaci pýtali rôzne otázky, ktoré súvisia s ochranou životného prostredia a bojom s klimatickými zmenami. Napríklad, aký názor má europoslankyňa na výstavbu krytého lyžiarskeho strediska na Donovaloch, ako to EÚ plánuje regulovať, keďže to narušuje prírodu, alebo či má význam pre EÚ bojovať s klimatickými zmenami, keď USA nechce dodržiavať „Parížsku dohodu“, alebo na presnejšie vysvetlenie tzv. Green deal. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií, ktoré nás donútili zamyslieť sa aj nad naším konaním a správaním sa k životnému prostrediu.

Na záver nám pani europoslankyňa zapriala príjemné vianočné sviatky a zdôraznila, aby sme uvážili koľko darčekov kúpime, či koláčov napečieme, pretože často nadbytok končí v odpadkoch a tým tiež znečisťujeme životné prostredie. Je na každom človeku, aby zmenil svoje myslenie a hlavne správanie voči životnému prostrediu. Taktiež vyzvala žiakov, aby diskutovali so svojimi blízkymi či priateľmi, ako pomôcť v boji zo znečisťovaním životného prostredia.

Ďakujeme pani europoslankyni za to, že si na nás našla čas a diskutovala s nami na tak aktuálnu problematiku, ktorá si vyžaduje od každého z nás, aby zvýšil záujem a priložil svoju ruku ku riešeniu tohto problému.

Mgr. Kvetoslava Kriváková

skypehovor s Benovou (3)

skypehovor s Benovou 2

skypehovor s Benovou (2)

 

Kalendar

December 2021
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

Civilná ochrana

Vyhľadávanie

JA Slovensko

JaSlovensko-banner2017-2018