Get Adobe Flash player

Žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci diskutovali s europoslancom Mgr. Martinom Hojsíkom cez skype

Dňa 20.11.2019 sa žiakom Obchodnej akadémie v Lučenci, ktorí sa zapojili do programu Euroscola 2020 podarilo formou skype videohovoru skontaktovať s pánom europoslancom Mgr. Martinom Hojsíkom. Ochotne nám zodpovedal naše zvedavé otázky, ktoré sa týkali témy „Úloha EP v boji s klimatickými zmenami“.

 

Privítal nás aktualitou, ktorá sa mu stala tesne pred tým, ako sme spolu začali komunikovať. Bol to bol protest mladých študentov proti klimatickým zmenám pred dverami kancelárie, v ktorej práve zasadal s výborom. Povzbudil aj našich žiakov, aby sa nebáli a otvorene demonštrovali svoje názory, aj takýmto spôsobom, ak je to potrebné. Upozorňovať na problémy, ktoré trápia nás, aj celé ľudstvo je veľmi dôležité. Následne pán europoslanec zodpovedal žiakom otázky, ktoré sa ho pýtali. Priblížil im „Green deal“ - nový dokument, ktorý sa začne aktívnejšie implementovať od budúceho týždňa, kedy budú vymenovaní členovia Európskej komisie. Pojednáva sa v ňom o viacerých oblastiach, napríklad o udržateľnosti zvyšovania globálneho otepľovania, uhlíkovej stope, cirkulárnej ekonomike a podobne. Žiakov zaujímalo aj či sa darí europoslancom, ktorí sa venujú životnému prostrediu, presadzovať ich návrhy. Pán Hojsík vysvetlil, že veci sa dajú meniť, no je potrebné spolupracovať a „držať spolu“. Na otázku, ako môžeme zastaviť či obmedziť rastúcu výstavbu v Nízkych a Vysokých Tatrách odpovedal, že je nevyhnutné vyčleniť zóny, kde nebude možné do prírody vôbec zasahovať, zóny kde bude povolené zasahovať len výnimočne a zóny, kde bude možné robiť zásahy po dôkladnom zvážení. Ochranu biodiverzity v lesoch môžeme dosiahnuť jedine dôslednejšou kontrolnou činnosťou.

Na záver našej diskusie sme sa pánovi europoslancovi poďakovali za zodpovedanie našich otázok a veríme, že o jeho aktivitách v prospech boja s klimatickými zmenami budeme ešte veľa počuť.

Ing. Jana Macháčková 

 

diskusia Hojsik (4)

diskusia Hojsik (2)

diskusia Hojsik (1)

diskusia Hojsik (3)

Kalendar

December 2021
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

Civilná ochrana

Vyhľadávanie

JA Slovensko

JaSlovensko-banner2017-2018